Pamiętajmy o segregacji
W sklepach kupujemy towary w opakowaniach. Zarówno towary jak i opakowania produkowane są z surowców, których ilość na Ziemi jest ograniczona. Każda rzecz się zużywa, a wtedy zużyte towary i ich opakowania stają się odpadami. Od tego jak dużo kupujemy, zależy czy dużo konsumujemy. Im więcej konsumujemy tym więcej wyrzucamy pustych opakowań.
Tak naprawdę powinniśmy kupować jak najmniej zbędnych opakowań. Moglibyśmy np. kupować mydło w kostce, a nie w plastikowym flakonie. Tego typu rozwiązania wpisują się w filozofię życia „zero waste”, czyli bez odpadów.
W naszym koszu na śmieci jest średnio: 29% materii organicznej czyli resztek żywności i z przygotowanych posiłków, 18% starych ubrań i innych materiałów technicznych, 11% opakowań plastikowych, 25% papierów, kartonów i opakowań papierowych, 13% opakowań szklanych, 4% opakowań metalowych.
Wiemy, że segregowanie surowców do recyklingu oszczędza zasoby naturalne. Recykling 1 tony aluminium oszczędza 2 tony boksytów. Recykling 1 tony papieru pozwala uratować 17 drzew. Recykling 1 tony tworzywa PET oszczędza 800 kg ropy naftowej. Szkło można poddawać recyklingowi bez końca, a stłuczka szklana ze starych butelek jest niezbędna do produkcji nowych butelek. Recykling puszek metalowych pozwala uniknąć wydobycia rudy żelaza, której jest coraz mniej w kopalniach.