Laboratoria Przyszłości
Szkoła Podstawowa nr 64 im. H. Ch. Andersena w Łodzi przystąpiła do programu "Laboratoria Przyszłości" i otrzymała dofinansowanie w wysokości 129 999 zł na zakup wyposażenia technicznego technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, jak również pracy zespołowej oraz rozwoju zainteresowań dzieci i młodzieży.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Wykorzystanie wyposażenia zakupionego w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" podczas zajęć lekcyjnych i kół zainteresowań
Dzięki wsparciu finansowym z programu Laboratoria Przyszłości wzbogaciliśmy naszą szkołę w meble oraz sprzęt i pomoce dydaktyczne sprzyjające tworzeniu nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Zakupiony sprzęt pozwoli wzbogacić prowadzenie zajęć w ramach obowiązkowych lekcji edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W pierwszym etapie realizacji programu "Laboratoria Przyszłości" zakupiliśmy:
- Sprzęt audio-wideo tj.: mikrofony, mikser, kolumny, aparat fotograficzny z możliwością nagrywania, oświetlenie, statyw, zielone tło itd. pozwalające na rozwijanie umiejętności i zainteresowań naszych uczniów w zakresie fotografii, tworzenia krótkich filmów oraz prezentacji dokonań artystyczno-muzycznych w ramach zajęć pozalekcyjnych.
- Gogle wirtualnej rzeczywistości uatrakcyjnią lekcje fizyki, chemii czy przyrody.
W drugim etapie realizacji programu "Laboratoria Przyszłości" zakupiliśmy:
- Drukarkę 3D do prowadzenia lekcji druku 3D, gdzie uczniowie będą mogli zobaczyć proces drukowania prostych obiektów oraz tworzenia ciekawych konstrukcji.
- Stacje lutownicze pomocne w zdobyciu podstawowych umiejętności praktycznych
i technicznych na zajęciach techniki. - Mikrokontrolery – na zajęciach uczniowie posiądą wiedzę nie tylko teoretyczną,
ale i praktyczną gdzie i jakie zastosowanie maja mikrokontrolery w życiu codziennym. - Zakupione zamykane gabloty posłużą do bezpiecznego przechowywania urządzeń zakupionych w ramach w/w programu a stoliki i krzesła zapewnią uczniom komfort zdobywania wiedzy na zajęciach lekcyjnych.
- Zajęcia w ramach edukacji wczesnoszkolnej zostaną uatrakcyjnione dzięki zakupionym klockom do samodzielnej konstrukcji. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły będą rozwijać swoje umiejętności konstrukcyjne, manualne oraz wyobraźnię.
- Poza tym zakupiliśmy modele: atomu, powietrza, wody oraz sprzęt mający na celu uatrakcyjnienie lekcji fizyki i chemii.
- Do rozwoju umiejętności matematycznych zostały zakupione miedzy innymi: siatki
i modele brył geometrycznych, klocki Cubo, zestawy pozwalające na zgłębienie pojęć
z zakresu miar, ułamków itp. - Wyposażyliśmy pracownię techniki w materiały do robótek ręcznych, niezbędne przybory do szycia, szydełkowania oraz haftu.